Jeseň v záhrade: Ako pripraviť záhradu na chladné obdobie
S príchodom jesene je čas pripraviť záhradu na zimu a nastávajúci záhradnícky rok. Správnymi opatreniami môžete zabezpečiť, aby vaše rastliny zimu úspešne zvládli, a zároveň vytvoriť podmienky, ktoré udržia záhradu krásnu aj v chladných mesiacoch. V nasledujúcich kapitolách sa dozviete, ako najlepšie pripraviť svoju záhradu na nadchádzajúce obdobie.
Designed by Freepik
Čo je potrebné urobiť v záhrade na jeseň?
Na jeseň je v záhrade potrebné vykonať veľa dôležitých prác, aby sme pripravili rastliny a pôdu na zimu a vytvorili základy pre novú jar.
Zametanie lístia, hnojenie a kosenie trávnika
Na jeseň je potrebné v záhrade vykonať rôzne práce, ako je zametanie lístia, hnojenie trávnika a kosenie, aby bola záhrada zdravá. Odstraňovaním lístia zabezpečíte prežitie trávnika a pôde dodáte dostatok čerstvého vzduchu. Najmä počas búrlivých dní by ste mali pravidelne zametať lístie, najlepšie pomocou hrablí alebo vysávača na lístie. Po odstránení lístia z jesennej záhrady treba trávnik pokosiť, pričom treba ponechať približne štyri až päť centimetrov trávnika. Tráva tak lepšie absorbuje denné svetlo a zároveň chráni korene pred účinkami mrazu. Trávnik by ste mali naposledy pokosiť koncom jesene, než nastúpi zima so svojimi nízkymi teplotami. Na jeseň sa tiež odporúča záhradu pohnojiť, najlepšie jesenným hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Draslík zabezpečuje silné korene a robí trávnik odolným. Zelené hnojenie na jeseň je taktiež obľúbenou metódou obohacovania pôdy. Najlepší čas na kosenie trávnika v záhrade na jeseň je koniec leta až začiatok jesene. Vtedy trávnik ešte aktívne rastie. Ak použijete rozmetadlo, môžete jesenné hnojivo rovnomerne rozmiestniť po trávniku. Po hnojení by ste mali trávnik mierne zaliať, aby sa živiny ľahšie dostali do pôdy.
Čistenie a skladovanie záhradného náradia
Po jesennom hnojení záhrady je potrebné záhradné náradie vyčistiť a uskladniť tak, aby si zachovalo svoju vysokú funkčnosť. Záhradné náradie starostlivo zbavte zeminy a nečistôt, najlepšie pomocou tuhej kefy, ktorou z neho odstránite zeminu a lístie. Ak je ťažké odstrániť odolné nečistoty, zmiešajte s vodou trochu jemného prostriedku na umývanie riadu a ponorte záhradné náradie do tohto roztoku. Potom nečistoty zotrite mäkkou handričkou alebo špongiou. Pred uskladnením očisteného záhradného náradia sa odporúča odstrániť hrdzu zo skorodovaných miest kovového náradia pomocou jemného brúsneho papiera a potom naniesť tenkú vrstvu oleja. Záhradné náradie starostlivo udržiavajte ostrením čepelí motyky, zarovnávača a lopaty. Pohyblivé časti záhradného náradia by sa mali namazať trochou mazacieho oleja, aby sa zachovala ich funkčnosť. Náradie je najlepšie skladovať na chladnom, suchom a nezamŕzajúcom mieste, aby sa zabránilo poškodeniu spôsobenému chladom a vlhkosťou. Ideálne je uložiť náradie do skrine na náradie alebo ho pripevniť na stenu pomocou nástenného držiaka. Menšie náradie možno ľahko uskladniť v úložných boxoch. Kosačky na trávu a iné elektrické záhradné náradie je po vyčistení tiež najlepšie skladovať na suchom mieste. Predtým vyprázdnite benzínovú nádrž spotrebičov poháňaných benzínom, aby sa v nej nemali šancu usadiť prípadné usadeniny.
Upratovanie záhradného domčeka
V upratanej záhradnej kôlni má každý kus vybavenia svoje miesto, všetko ľahko nájdete a zbytočne si nekomplikujete prácu v záhrade na jeseň. Najprv úplne vyčistite záhradnú búdku, aby ste získali prehľad o priestore a všetkých záhradných predmetoch. Väčšiu organizáciu dosiahnete rozdelením predmetov do rôznych kategórií, napr.
● Záhradné dekorácie
● záhradný nábytok
● hnojivo
● kvetináče
● náradie
Vyčistite podlahu, police a ostatné povrchy - nezabudnite skontrolovať stropy a rohy a odstrániť pavučiny. Praktické nádoby, boxy a police pomáhajú udržiavať poriadok v záhradnom domčeku. Vytvorte si plán údržby, aby ste udržiavali záhradný domček uprataný po celý rok.
Jeseň v záhrade: Čo je ešte potrebné urobiť?
Okrem odstraňovania lístia musíte na jeseň chrániť citlivé rastliny v záhrade pred mrazom pomocou špeciálnych ochranných krytov proti mrazu, juty alebo rúna. Rastliny v kvetináčoch by sa mali uchovávať na chránených miestach alebo ich kvetináče by mali byť izolované proti mrazu. Pripravte pôdu na zimu.
Ak sa rozhodujete, či na jeseň záhradu okopávať alebo nie, dôkladne zvážte všetky výhody a nevýhody. Prekopávanie je pre pôdu prospešné, pretože sa kyprí a lepšie prevzdušňuje. Zvyšky rastlín, ako napríklad listy, lepšie prenikajú do pôdy a rozkladajú sa, čo prispieva k väčšej úrodnosti pôdy. Prekopávanie pôdy na jeseň je vhodné aj z hľadiska boja proti burine. Jesenné prekopávanie záhrady však môže byť pre štruktúru pôdy nevýhodné, ak pôdu rozrývajú silné dažde. Keďže vrchná vrstva pôdy chráni korene, pre rastliny odolné voči chladu je výhodné, ak sa pôda neprekopáva. Namiesto toho do pôdy zapracujte kompost alebo organické hnojivo a záhony prikryte vrstvou mulča, ktorý ich ochráni pred vlhkosťou a mrazom.
Medzi ďalšie úlohy počas jesene v záhrade patrí jesenný výsev na dosiahnutie zhutnenia trávnika. Teraz môžete vysádzať jarné cibuľoviny, ako sú hyacinty, narcisy a tulipány. Jeseň je tiež vhodný čas na vytvorenie kompostu v záhrade a na kontrolu zásob semien a hnojív a ich prípadné doplnenie. Na jeseň je tiež potrebné zavápniť záhradu.
Starostlivosť o záhradu na jeseň: čo rezať a strihať?
Niektoré rastliny by sa mali na jeseň orezať a skrátiť. Čo však treba na jeseň v záhrade ostrihať? Na jednej strane je potrebné strihať kríky a živé ploty, aby sa udržal ich tvar. Odumreté a uschnuté výhonky by sa mali odstrániť, čím sa zabráni vzniku chorôb a zvýši sa cirkulácia vzduchu. Mnohé okrasné trávy možno tiež skrátiť. Na druhej strane odporúčame odstrániť choré alebo odumreté konáre ovocných stromov hneď po jesennom zbere, pretože sa tak rany rýchlejšie zahoja. Zozbierané alebo zvädnuté rastliny zeleniny by sa mali skrátiť, aby bola záhrada pripravená na novú sezónu. Rastliny v kvetináčoch chráňte pred mrazom ich orezaním. Môžete tiež mierne skrátiť ruže, aby ste odstránili odumreté výhonky a vyblednuté kvety. Na ochranu pred mrazom naneste ľahkú vrstvu mulča.
Designed by Freepik
Príprava rastlín: Ako pripraviť záhradu na mráz
Chúlostivé rastliny chráňte pomocou krytov proti mrazu alebo ich prikryte rúnom. Rastliny citlivé na mráz, napríklad črepníkové rastliny, preneste do interiéru a črepníky umiestnite na izolačný materiál. Záhony prikryte mulčovacou kôrou, lístím alebo slamou, aby ste udržali stabilnú teplotu pôdy a udržali vlhkosť. Jesenné hnojivo zvyšuje odolnosť rastlín voči mrazu.
Výsadba kvetinových cibuliek
Ak chcete zabezpečiť, aby na jar nádherne kvitli jesenné kvety, vysádzajte kvetinové cibule do záhrady na jeseň, najlepšie v období od septembra do novembra. Pri výbere cibuliek dbajte na to, aby boli nepoškodené a zdravé. Pre väčšiu rozmanitosť vysádzajte kombináciu skorých, strednodobých a neskorých odrôd do dobre odvodnenej pôdy, kde svieti slnko, alebo do polotieňa. Cibuľky by sa mali vysádzať dvakrát hlbšie, ako sú vysoké, a mala by sa dodržať odporúčaná vzdialenosť výsadby, aby sa zabránilo ich prerastaniu. Po vysadení rastliny dobre zalejte, ale pôdu neprelejte. Vrstva mulča pomáha udržať vlhkosť a chráni aj pred mrazom.
Navrhovanie a zdobenie záhrady na jeseň
Pri jesennom zdobení záhrady popustite uzdu fantázii a kombinujte prírodné materiály s rastlinami a krásnymi dekoráciami.
Zdobenie záhrady na jeseň: Kreatívne nápady pre atmosférický dizajn
Ak si chcete na jeseň vyzdobiť záhradu, tekvice sú nevyhnutnosťou, pretože vytvárajú atmosféru - umiestnené v záhonoch, na stoloch alebo schodoch. Jesenné kvetinové truhlíky vytvárajú príjemný vzhľad a s rozprávkovými svetlami, sviečkami alebo lampášmi vytvárajú útulnú atmosféru. Farebné jesenné listy v kombinácii s vetvičkami a balíkmi slamy sú ideálne na vytvorenie jedinečných jesenných vencov alebo dekorácií na stôl. Sezónne figúrky a sochy tiež vyčarujú skvelú dekoráciu. Pomocou vtáčích vaničiek a kŕmidiel môžete na jeseň oživiť aj svoju záhradu a zároveň do nej prilákať vtáky.
Designed by Freepik
Záver: Jesenná starostlivosť o záhradu pre zdravý a krásny vzhľad v novom roku
Správna starostlivosť o trávnik a záhony na jeseň zahŕňa dokonalú kombináciu odstraňovania lístia, kosenia a hnojenia trávnika. Rovnako dôležité je strihanie a rez rastlín, aby bola vaša záhrada zdravá a pripravená na zimu. Citlivé rastliny chráňte pred mrazom hnojením a mulčovaním, zatiaľ čo rastliny v kvetináčoch uložte na zimu do záhradného prístrešku. Pravidelnou starostlivosťou zabezpečíte svojej záhrade ideálne podmienky na prežitie zimy. Doprajte záhrade úspešný vzhľad pomocou jesenných dekorácií a užite si jedinečnú atmosféru počas chladných dní.